Znaczenie masażu leczniczego w fizjoterapii

Masaż leczniczy to popularny sposób oddziaływania na organizm ludzki za pomocą bodźców mechanicznych, którego celem jest przede wszystkim poprawa sprawności chorego i wywołanie odczynów fizjologicznych w tkankach, narządach i układach. Może być wykonywany ręcznie lub za pomocą przeznaczonych do tego aparatów czy urządzeń.

Jak działa masaż leczniczy?

Prawidłowo przeprowadzony masaż leczniczy przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi i pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie praktycznie w każdym obszarze. Przyjrzyjmy się zatem, jak taki masaż oddziałuje na poszczególne układy ludzkiego organizmu, skupiając się na zabiegach wykorzystywanych w ramach fizjoterapii.

Układ szkieletowy

Masaż leczniczy odgrywa ogromnie ważną rolą w przypadku rehabilitacji układu szkieletowego. Dzięki masażowi możemy stymulować wzrost kości, zwiększyć wytwarzanie krwinek czerwonych, poprawić ukrwienie okostnej, a także usprawnić ruchomość stawów przez stymulowanie wchłaniania płynu z obszarów wokół stawów.

Układ mięśniowy

Masaż leczniczy relaksuje włókna mięśniowe, co pomaga zredukować ból. Masaż poprawia także krążenie krwi, przez co więcej tlenu i składników odżywczych dociera do mięśni, a produkty przemiany materii są z nich skuteczniej usuwane. Poza tym masaż utrzymuje prawidłowe napięcie mięśni i ich elastyczność. Ogólnie rzecz biorąc, masaż łagodzi zmęczenie i ból w obrębie mięśni.

Układ nerwowy

W przypadku oddziaływania na układ nerwowy masaż leczniczy potrafi rozluźnić i czasowo załagodzić ból.

Układ limfatyczny

Masaż korzystanie wpływa również na układ limfatyczny, poprzez pomoc w usuwaniu toksyn i drenażu limfy w kierunku węzłów chłonnych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania infekcji. Poza tym masaż pomaga w leczeniu obrzęku poprzez odsączanie płyny z uszkodzonej części ciała.

Jakie są rodzaje masażu?

W zależności od potrzeb fizjoterapeuta może zastosować jeden z kilku rodzajów masażu. Do najważniejszych z nich należą: masaż klasyczny, masaż wibracyjny oraz drenaż limfatyczny.

W przypadku masażu klasycznego fizjoterapeuta oddziałuje na tkanki pacjenta poprzez powłoki jego ciała. W ten sposób masaż klasyczny prowadzi do poprawy ukrwienia, redukcji napięcia mięśniowego i rozluźnienia tkanek. W ramach masażu klasycznego możemy wyróżnić 8 podstawowych technik, wykonywanych w odpowiedniej kolejności: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, oklepywanie, wibracje, roztrzaskanie, głaskanie.

Masaż wibracyjny to masaż mechaniczny, do którego wykonania wykorzystywane jest ciśnienie wody. Taki masaż ma na celu regenerację tkanek, poprawę sprężystości mięśni oraz zwiększenie ruchomości stawów.

Drenaż limfatyczny polega na oddziaływaniu na organizm za pośrednictwem bodźców mechanicznych poprzez uciskanie tkanek za pomocą przeznaczonego do tego aparatu. Drenaż limfatyczny ma na celu poprawę krążenia i warunków odżywczych tkanek.

Fizjoterapeuta czy masażysta?

Masaże wykonywane są zarówno przez fizjoterapeutów, jak i masażystów, przez co pacjenci często nie wiedzą, z usług którego specjalisty powinni skorzystać. Warto w tym miejscu wspomnieć, że masażysta i fizjoterapeuta to dwie osobne profesje. Aby zostać masażystą, wystarczy ukończyć szkołę policealną i zdać egzamin państwowy. Natomiast, aby móc wykonywać zawód fizjoterapeuty, musimy ukończyć licencjackie i magisterskie studia wyższe. Jasno z tego wynika, że fizjoterapeuci zdobywają w ramach kształcenia bardziej rozległą wiedzę niż masażyści, przy czym ci drudzy ćwiczą przede wszystkim konkretne techniki masażu.

Do którego specjalisty powinniśmy się zatem udać, gdy chcemy skorzystać z dobrodziejstw masażu? Jeśli naszym celem jest powrót do sprawności po urazie, zdecydujmy się na fizjoterapeutę. Natomiast jeśli zależy nam na zmniejszeniu napięcia i redukcji stresu, możemy skorzystać z usług masażysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *