Rwa kulszowa – zabiegi fizjoterapeutyczne pomagające łagodzić ból

Rwa kulszowa to niezwykle silny ból promieniujący od dolnej części pleców, wywołany uciskiem na nerw kulszowy. Leczenie rwy kulszowej polega przede wszystkim na zażywaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozkurczowych, które mają przede wszystkim doraźnie załagodzić ból. Jednak w tym celu lekarz może również zalecić różne zabiegi fizjoterapeutyczne.

Ćwiczenia w ramach kinezyterapii

Jednym z rodzajów zabiegów zalecanych w ramach fizjoterapii jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń ruchowych, które mają na celu zwiększenie ukrwienia i pobudzenie przemiany materii na przebiegu nerwu kulszowego, wypracowanie prawidłowej postawy ciała i zapobieganie przykurczom.

Fizykoterapia

W przypadku łagodzenia objawów bólowych wywołanych rwą kulszową skuteczna jest także fizykoterapia, czyli dział fizjoterapii, który polega na oddziaływaniu na organizm poprzez bodźce fizyczne. Do wyboru mamy wiele rodzajów zabiegów, wśród nich między innymi:

– Naświetlania promieniowaniem podczerwonym i światłem widzialnym

W tych zabiegach wykorzystane zostają przede wszystkim właściwości cieplne promieniowania. Dzięki nim pobudzone zostają zakończenia nerwowe i termoreceptory, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i przekrwienia, zmniejsza się lepkość krwi oraz miejscowo zwiększa się przemiana materii.

– Galwanizacja

Galwanizacja to zabieg wykorzystujący prąd stały. Dzięki niemu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co wspomaga procesy regeneracyjne w tkankach. Ponadto galwanizacja działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

– Prądy Traberta (Ultra Reiz)

Prądy Traberta to zabieg elektroleczniczy, wykorzystujący prądy impulsowe o małej częstotliwości (0-1000 Hz). Charakteryzuje się szybkim i długotrwałym działaniem przeciwbólowym.

– Prądy diadynamiczne (Bernarda)

Prądy diadynamiczne to zabieg wykorzystujący prądy impulsowe o małej częstotliwości (50 Hz i 100 Hz). W krótkim czasie łagodzą one ból, zmniejszają napięcie mięśni i obrzęki, prowadzą do ustąpienia stanów zapalnych, rozszerzają naczynia krwionośne i poprawą ukrwienie.

– Prądy interferencyjne (Nemeca)

Prądy interferencyjne to zabieg wykorzystujący prąd o średniej częstotliwości. Jego skuteczność opiera się na zjawisku interferencji, czyli nakładania się fal prądów z dwóch obwodów. Zabieg ten stosuje się w celu wzmocnienia mięśni i zmniejszenia ich napięcia, pobudzenia krążenia, zmniejszenia obrzęków i łagodzenia bólu.

– Ultradźwięki

Ultradźwięki (UD) to zabieg, w którym wykorzystuje się fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 20 000 Hz. Za ich pomocą wykonywany jest tzw. wewnętrzny masaż tkankowy, który pomaga zmniejszyć napięcie mięśni i prowadzi do odprężenia organizmu. Ultradźwięki przyśpieszają także przemianę materii i proces gojenia się ran. Ponadto korzystnie wpływają na mikrokrążenie i dotlenienie tkanek oraz wykazują działanie przeciwbólowe.

– Parafinoterapia

Parafinoterapia to zabieg, w którym wykorzystana zostaje parafina. Stosuje się go w celu poprawy krążenia w naczyniach, wzmożenia procesów utleniania oraz przyśpieszenia resorpcji i wydalania z tkanek toksycznych produktów procesu zapalnego.

Masaż

W przypadku rwy kulszowej masaż musi być przeprowadzony przez specjalistę. Wykonuje on przeciwbólowy masaż mięśni nóg, a także masaż kręgosłupa, który ma zmniejszyć ucisk na nerwy. Chociaż masaż pomaga łagodzić dolegliwości bólowe, raczej nie wykonuje się go w oderwaniu od pozostałych rodzajów zabiegów.

Pamiętajmy, że każdy zabieg to interwencja w nasz organizm, dlatego powinien być wykonywany przez specjalistę. O tym, które z zabiegów powinniśmy zastosować w naszym przypadku, decyduje lekarz lub fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *