Rwa kulszowa – najczęstsze przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Rwa kulszowa to niezwykle silny, nagły ból promieniujący od dolnej części pleców. Spowodowany jest uciskiem na nerw kulszowy, który ma swój początek w miednicy małej. Ataki rwy kulszowej są nie tylko bolesne, ale przede wszystkim utrudniają normalne funkcjonowanie. Mogą pojawiać się już od 30 roku życia. W dzisiejszym artykule zajmiemy się przyczynami, objawami oraz sposobami leczenia i zapobiegania rwy kulszowej.

Dyski, kręgi i nerwy

Na początek przyjrzyjmy się naszej anatomii, aby lepiej zrozumieć, jak dochodzi do silnych ataków bólu.
Po pierwsze, pomiędzy kręgami kręgosłupa znajdują się elastyczne dyski (tarcze lub krążki międzykręgowe), które odgrywają rolę amortyzatorów. To bardzo istotna funkcja, dzięki której kręgi nie ocierają się o siebie, a my możemy się schylać i wykonywać ruchy na boki.

Niestety z biegiem lat (lub pod wpływem urazu) dyski ulegają spłaszczeniu i wychodzą poza kręgosłup, uciskając tzw. korzonki nerwowe, czyli pęczki włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami wzdłuż całego kręgosłupa. W przypadku, gdy dysk naciska na nerw kulszowy, wywołuje silny ból, który nazywamy właśnie rwą kulszową.

Co wywołuje ból, czyli przyczyny rwy kulszowej

To właśnie ucisk dysków kręgowych na nerw kulszowy jest bezpośrednią przyczyną rwy kulszowej. Co jednak wywołuje ów ucisk?
Najczęściej jest on spowodowany powstającymi z wiekiem zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, skrzywieniem kręgosłupa, dyskopatią, czy wypadnięciem dysku na skutek urazu. Ucisk na nerw kulszowy może wynikać także z nadwagi, stanu zapalnego oraz zmian nowotworowych. Rwa kulszowa często dotyka osoby chorujące na cukrzycę, jako powikłanie neuropatii cukrzycowej. Ból może być także konsekwencją niewłaściwej diety ubogiej w wapń, sole mineralne i witaminy.
Rwa kulszowa może zaatakować nas w wyniku przeciążenia kręgosłupa podczas bardzo dużego wysiłku fizycznego. Dotyczy to zwłaszcza osób, o słabych mięśniach kręgosłupa i brzucha. Sporym obciążeniem dla organizmu jest także ciąża, dlatego kobiety ciężarne również narażone są na ataki rwy kulszowej.
Ponadto do bólu może też prowadzić gwałtowne oziębienie ciała, np. w wyniku nagłego zanurzenia się w zimnej wodzie.

Po czym poznać, że to rwa, czyli obawy

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z atakiem rwy kulszowej, zapamięta go na długo. To nagły, niezwykle silny, rwący i na wskroś przeszywający ból pleców. W zależności od dokładnego miejsca uciśnięcia nerwu kulszowego ból może promieniować przez pośladek, udo i dotrzeć nawet do stopy. Ból może być na tyle paraliżujący, że nie pozwoli na wstanie z łóżka.
Oprócz bólu pojawiają się także zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie, a nawet niedowład, który powoduje trudności w przemieszczaniu się. Do tego rwa kulszowa może powodować problemy z wypróżnianiem się.
Co ciekawe ból, którego przyczyną jest rwa kulszowa, nasila się podczas kaszlu, kichania, czy nawet śmiania się, co jest spowodowane zwiększeniem nacisku na korzenie nerwu kulszowego.

Jak walczyć z bólem, czyli leczenie rwy kulszowej

W przypadku nagłego ataku rwy kulszowej najlepiej jest położyć się na twardym podłożu i lekko ugiąć nogi w kolanach. Pod kolana można podłożyć poduszkę lub zwinięty koc. Z pomocą przyjdą także środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także rozgrzanie miejsca bólu termoforem czy poduszką elektryczną.
Na chwilę obecną leczenie rwy kulszowej polega przede wszystkim na zażywaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozkurczowych. Lekarz może również zalecić fizykoterapię, masaże lub ćwiczenia na wyciągu. Niekiedy lekarz zachęca do noszenia specjalnego gorsetu. W skrajnych przypadkach pacjent zostaje skierowany na operację, w której trakcie neurochirurg usuwa przyczynę nacisku na nerw.

Niestety siedzący tryb życia sprzyja degeneracji dysków kręgowych, w wyniku czego naciskają one na nerwy, powodując silne bóle. Rozwiązaniem tego problemu są ćwiczenia (np. pływanie), które wzmacniają mięśnie brzucha oraz kręgosłupa.
Pamiętajmy również o odpowiednio zbilansowanej diecie, która nie tylko dostarcza nam niezbędnych witamin i minerałów, ale i pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, co zabiega nadmiernemu obciążaniu kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *