Objawy, przyczyny i sposoby leczenia dyskopatii szyjnej

Dyskopatia szyjna polega na nieprawidłowym przemieszczaniu się elementów krążka międzykręgowego (dysku) pomiędzy kręgami. Nazywana jest także przepukliną krążka międzykręgowego. O dyskopatii szyjnej mówimy, gdy schorzenie dotyczy kręgów C5-7, choć zdarzają się przypadki tzw. dyskopatii wielopoziomowej szyjnej, w której objawy pojawiają się jednocześnie na kilku odcinkach. A jakie są to objawy i co je wywołuje? Czy dyskopatia szyjna jest groźna i jak możemy ją leczyć? O tym w dalszej części artykułu.

Przyczyny dyskopatii szyjnej

Do najczęstszych przyczyn dyskopatii szyjnej należą urazy szyi, zmiany zwyrodnieniowe powstające wraz z wiekiem oraz niestabilność kręgosłupa szyjnego. Niebagatelną rolę odgrywają także tzw. mikrourazy, czyli niewielkie urazy, które same w sobie nie wydają się groźne, ale których kumulacja prowadzi z czasem do powstania przepukliny w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Ponadto dyskopatia szyjna może pojawić się w wyniku wieloletniego braku aktywności fizycznej, stresu, który powoduje długotrwałe i wzmożone napięcie mięśni, przeciążania odcinka szyjnego kręgosłupa, dysbalansu mięśniowego, wad postawy, a nawet niedobranej poduszki do spania.

Dyskopatia może pojawić się także nagle, w wyniku niekontrolowanych ruchów skrętnych głowy.

Objawy dyskopatii szyjnej

Występowanie objawów, ich charakter i nasilenie zależą przede wszystkim od poziomu kręgosłupa, na którym pojawiła się przepuklina. Dyskopatia szyjna nie zawsze objawia się „bólem szyi”. Często dyskomfort odczuwany jest na wysokości barków, a nawet łopatek. Z dyskopatią związane są także takie objawy jak zaburzenia czucia, a nawet niedowład.

Ponadto dyskopatia szyjna może powodować:

  • ból w szyjnym odcinku kręgosłupa,
  • ograniczenie ruchomości szyi,
  • drętwienie palców dłoni, a nawet całej ręki,
  • osłabienie i spadek siły mięśniowej w zakresie funkcji kończyn dolnych,
  • skurcze i przykurcze mięśni,
  • bóle głowy i karku,
  • nudności, wymioty.

W dyskopatii szyjnej krążki międzykręgowe mogą uciskać tętnice kręgowe, co zmniejsza dopływ krwi do mózgu, prowadząc do zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach do utraty przytomności. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy odchylamy głowę na bok lub do tyłu. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy pracujemy na wysokości (np. myjąc okna lub wieszając firanki).

Leczenie dyskopatii szyjnej

Po pojawieniu się objawów należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę, wykluczy inne przyczyny dolegliwości oraz ułoży plan leczenia.

Lekarz może zaproponować szereg metod postępowania, a ich wybór zależy m.in. od stopnia zaawansowania schorzenia. Do dyspozycji mamy leczenie zachowawcze, polegające na przyjmowaniu leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym mięśnie. Lekarz może zalecić także noszenie gorsetu usztywniającego kręgosłup szyjny, ale jest to tylko tymczasowe rozwiązanie, ponieważ w dłuższej perspektywie prowadzi do osłabienia mięśni szyi i ich stabilności.

W przypadku dyskopatii szyjnej przewlekłej niezbędna może okazać się fizjoterapia, polegająca na odbarczaniu uciskanych nerwów i zwiększeniu przestrzeni międzykręgowej, rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym, masażach oraz takich zabiegach jak np. ciepłolecznictwo.

W niektórych przypadkach niezbędna będzie operacja, której celem jest usunięcie chorego dysku i zastąpienie go protezą.

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na walkę z dyskopatią szyną jest niedopuszczenie do jej powstania. Oczywiście nie mamy możliwości uniknięcia przypadkowych urazów, ale utrzymywanie prawidłowej postawy, aktywny tryb życia i odpowiednie ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśni szyi, pozwolą nam uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *