Laser w rehabilitacji – charakterystyka laseroterapii

Laseroterapia to zabieg przeprowadzany z wykorzystaniem lasera, które wykonuje się w ramach fizykoterapii. Polega na leczeniu dolegliwości pacjenta za pomocą promieniowania emitowanego przez laser bezpośrednio na skórę, które przenika w głąb tkanek. Zasada działania lasera polega na tym, że wewnątrz aparatu znajdują się atomy, do których dostarczana jest energia. One z kolei emitują tę energię w postaci fotonów, czyli cząsteczek, które tworzą wiązkę światła.

Jak działa laseroterapia?

Działanie laseroterapii polega na wykorzystaniu promieniowania emitowanego przez laser, które wnika do naszego organizmu przez skórę. Promieniowanie w różnym stopniu przenika przez tkanki naszego ciała, a duża jego część jest tak naprawdę odbijana przez naszą skórę. Jednak, aby zabiegi z wykorzystaniem lasera były skuteczne wystarczy, aby tylko 20% promieniowania zostało zaabsorbowane w głąb tkanek.

Co ważne, laseroterapia działa na dwóch poziomach: tkankowym oraz komórkowym. W tym pierwszym przypadku w znacznym stopniu przyśpiesza powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a także polepsza i zwiększa mikrokrążenie. Dzięki temu tkanki są lepiej odżywione a produkty uboczne metabolizmu komórkowego są szybciej usuwane z organizmu. Z tego względu laseroterapia zmniejsza dolegliwości bólowe i ma działanie przeciwzapalne.

Na poziomie komórkowym, laseroterapia przyspiesza metabolizm komórkowy, dzięki czemu zwiększa się synteza ATP. Ponadto zabiegi z wykorzystaniem lasera stymulują syntezę kwasów nukleinowych oraz różnych białek, między innymi kolagenu. Poprzez zastosowanie lasera dochodzi do zmian strukturalnych i czynnościowych błon biologicznych, zwiększa się aktywność enzymów, a przyspieszeniu ulegają procesy immunologiczne. W ten sposób laseroterapia przyspiesza podziały komórkowe, dzięki czemu uszkodzone tkanki regenerują się dużo szybciej.

Kiedy stosować laseroterapię?

Zabiegi z wykorzystaniem lasera przepisywane są przez lekarza. Zaleca się je w przypadku blizn pooperacyjnych, owrzodzeń, po przeszczepach skóry oraz w przypadku różnych chorób skórnych. Poza tym laseroterapia sprawdzi się w chorobach przewlekłych o reumatycznych podłożu, chorobach zwyrodnieniowych i stanach zapalnych stawów. Stosuje się ją w przypadku ostrogi piętowej, uszkodzenia ścięgna Achillesa i dolegliwości określanych mianem „łokcia tenisisty”. Poza tym laser wykorzystuje się w celu przyśpieszenia gojenia się różnych rodzajów narządu ruchu, takich jak złamania czy zwichnięcia.

Przeciwwskazania do zabiegu

Chociaż prawidłowo przeprowadzana laseroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, jest kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Są nimi m.in. ciąża, posiadanie rozrusznika serca, infekcje i stany gorączkowe, nadwrażliwość na światło, stosowanie leków fotouczulających, nowotwory, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia w obrębie układu hormonalnego (np. nadczynność tarczycy) czy nieuregulowane schorzenia układu krwionośnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *