Krioterapia – czym jest leczenie zimnem?

Krioterapia, czyli leczenie zimnem, to metoda lecznicza, która polega na schładzaniu powierzchni ciała bardzo niską temperaturą. Stosuje się ją w celu łagodzenia bólu, obrzęków czy eliminacji stanów zapalnych.

Na czym polega krioterapia?

Leczenie zimnem wpływa na pracę układu hormonalnego i odpornościowego oraz powoduje zwiększone wydzielanie endorfin, czyli hormonów o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Pod wpływem krioterapii zmniejsza się również napięcie mięśni, dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne i sprawne, a także są w stanie wykonać większy wysiłek.

Skuteczność krioterapii wynika z naturalnych reakcji ludzkiego organizmu na zimno. W początkowej fazie po schłodzeniu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i spowolnienia przepływu krwi. W rezultacie do tkanek dociera mniej tlenu i składników odżywczych, a metabolizm spowalnia. W taki właśnie sposób nasz organizm broni się przed nadmierną utratą ciepła. Jednak po chwili naczynia krwionośne rozszerzają się, a krew zaczyna krążyć nawet 4 razy szybciej niż zwykle.

Kiedy stosować krioterapię?

Skierowanie na krioterapię dostaniemy od lekarza. Zaleca się ją w przypadku urazów, silnych stłuczeń, bólu, w chorobach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. Stosuje się ją w celu usprawnienia stawów, likwidacji przykurczów i napięcia mięśni. Krioterapia przynosi również korzyści w leczeniu nerwu kulszowego i w nerwobólach. Zabiegi krioterapii można stosować u osób z rozległymi oparzeniami. Ponadto właściwości krioterapii chętnie wykorzystywane się również w kosmetyce do walki z cellulitem.

Rodzaje krioterapii

Wyróżniamy dwa rodzaje leczenia zimnem. Pierwszy z nich przeprowadzany jest w specjalnej komorze, a drugi miejscowo, za pomocą urządzenia, które wytwarza ciekłą parę ciekłego azotu.

Krioterapia w komorze

Zabieg składa się z 3 etapów: przygotowania, kriogenii oraz kriorehabilitacji. Na początek pacjent wchodzi do pomieszczenia, w którym panuje temperatura -50-60C, aby oswoić organizm z zimnem. Po około 30 sekundach przechodzi do komory podstawowej, gdzie temperatura wynosi -120-160C i przebywa w niej około 2,5-4 minuty. Co ciekawe, przebywając w komorze, nie odczuwamy zimna jako takiego, ale nieznaczne szczypanie w rękach i nogach. Ważne, aby podczas pobytu w kriokomorze, a także przez około 20 minut po wyjściu z niej, nie dotykać skóry, gdyż może to doprowadzić do powstania bolesnych ran.

Krioterapia miejscowa

Do krioterapii miejscowej wykorzystywane jest specjalne urządzenie, które wytwarza ciekłą parę ciekłego azotu. Na końcu urządzenia znajduje się dysza, która z wyglądu przypomina rurę odkurzacza. Za jej pomocą ochładza się wybraną część ciała: stawy, fragment skóry czy mięśni. Krioterapia miejscowa stosowana jest przede wszystkim w przypadku bólów zwyrodnieniowych stawów czy przy stłuczeniach mięśni.

Przeciwwskazania do leczenia zimnem

Krioterapia jest zabiegiem ogólnie bezpiecznym, jednak są pewne przeciwskazania do leczenia zimnem. Należą do nich:

  • – niedokrwistość,
  • – nadciśnienie tętnicze,
  • – ostra niewydolność krążenia,
  • – neuropatie układu współczulnego,
  • – miejscowe zaburzenia ukrwienia,
  • – niedoczynność tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *