Kinezyterapia, czyli garść przydatnych informacji o leczeniu ruchem

Kinezyterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii. Jej sednem są specjalnie dobrane ćwiczenia ruchowe, które mają na celu przede wszystkim usunięcie niesprawności fizycznej. Innymi słowy, kinezyterapia wykorzystuje zbawienny wpływ ruchu na zdrowie i sprawność organizmu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące kinezyterapii i tego, kto może z niej skorzystać.

Czym jest kinezyterapia?

Kinezyterapia to inaczej leczenie ruchem lub rehabilitacja ruchowa. Zalicza się ją do fizjoterapii, a jej podstawę stanowią ćwiczenia ruchowe. W zależności od potrzeb zajęcia z kinezyterapii mają na celu przywrócenie lub utrzymanie sprawności fizycznej pacjenta. Z leczenia ruchem mogą korzystać osoby, które wymagają rehabilitacji w zakresie narządu ruchu, a także zmagające się z chorobami serca, układu nerwowego, trawiennego oraz moczowo-płciowego. Kinezyterapia pomaga odzyskać siłę i wytrzymałość mięśni, prawidłową ruchomość w stawach oraz skorygować wady postawy i niekorzystne nawyki ruchowe. Poza tym zajęcia z kinezyterapii pobudzają czynności ośrodkowego układu nerwowego oraz korzystanie wpływają na pracę serca i układu oddechowego. Rehabilitacja ruchowa pomaga również przystosować do życia osoby o trwałej niepełnosprawności.

Jakie są rodzaje kinezyterapii?

Wyróżniamy dwa rodzaje kinezyterapii: miejscową i ogólną. Kinezyterapia miejscowa polega na wykonywaniu ćwiczeń związanych bezpośrednio z narządem zmienionym chorobowo. W ramach takich zajęć wykonuje się różnorodne ćwiczenia, dostosowane do schorzenia pacjenta. Mogą to być ćwiczenia bierne, czynne, izometryczne, czynno-bierne, samowspomagane, ćwiczenia w odciążeniu, synergistyczne, oddechowe oraz wyciągi. Z kolei kinezyterapia ogólna obejmuje ćwiczenia części ciała, które nie są objęte chorobą. W ramach takich zajęć wykonuje się ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastykę poranną czy ćwiczenia w wodzie. Do rehabilitacji ruchowej ogólnej zaliczamy również sporty inwalidów.

Jakie efekty daje kinezyterapia?

Zajęcia z kinezyterapii przynoszą wiele różnych korzyści, w zależności od celu, w jakim się je stosuje. W przypadku narządu ruchu kinezyterapia zwiększa zakres ruchu stawów, polepsza elastyczność i sprężystość więzadeł i torebek stawowych, poprawia uwapnienie kości, a ponadto zwiększa siłę i masę mięśni.

Ćwiczenia wykonywane w ramach rehabilitacji ruchowej oddziałują na układ nerwowy, pobudzając go i rozwijając pamięć ruchową. Poza tym kinezyterapia korzystanie wpływa na szybkość i łatwość reagowania na bodźce ruchowe. Dzięki zajęciom z kinezyterapii możemy nauczyć się odpowiedniego sposobu oddychania oraz zwiększyć pojemność płuc. Dodatkowo kinezyterapia pomoże zwiększyć wydolność układu sercowo-naczyniowego.

Co ważne, ćwiczenia stosowane w kinezyterapii poprawiają pracę żołądka i jelit, co pomaga zapobiegać zaparciom i zaleganiu moczu w drogach moczowych. Pozwala to zapobiegać infekcjom oraz tworzeniu się kamieni moczowych. W pośredni sposób kinezyterapia korzystnie wpływa również na wydolność nerek i wątroby.

Dla kogo jest zalecana?

Z korzyści, jakie przynosi kinezyterapia, mogą korzystać przede wszystkim osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, choroby reumatoidalne, schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu, a także niektóre choroby układu oddechowego. Poza tym zajęcia w ramach kinezyterapii zalecane są pacjentom po udarze mózgu, zawale serca, po operacji w obrębie jamy brzusznej, a także kobietom przed porodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *