Kinesiotaping — skuteczny sposób na walkę z bólem

Coraz częściej spotykamy osoby z tajemniczymi plastrami w różnych kolorach na ciele: plecach, udach, łydkach, barkach czy nadgarstkach. Szczególnie popularne są one wśród sportowców, ale powszechnie korzystają z nich również osoby, które nie uprawiają na co dzień sportu. Co to za nowa moda? I czym są owe plastry, czy też jak je niektórzy nazywają, „tapy” i do czego one służą? O tym w dzisiejszym artykule!

Japoński wynalazek

Owe plastry to element kinesiotapingu, czyli metody terapeutycznej znanej również jako plastrowanie dynamicznie. Została ona opracowana przez Japończyka, Kenzo Kasa’a już na początku lat 70. XX wieku. Charakterystyczne plastry zyskały sławę w latach 90. między innymi dzięki sportowcom, którzy coraz częściej pojawiali się w nich na boiskach, kortach czy halach sportowych. Obecnie z powodzeniem stosuje się je w fizjoterapii ortopedycznej, neurologicznej, onkologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, sportowej i przeciwbólowej.

Na czym polega kinesiotaping?

Kinesiotaping polega na oklejeniu poszczególnych części ciała specjalnymi plastrami wykonanymi z bawełny i kleju akrylowego. Plastry grubością, ciężarem, a nawet swoją rozciągliwością przypominają ludzką skórą, są wodoodporne, a dzięki falowej strukturze przepuszczają powietrze, pozwalając skórze oddychać. Plastry nie zawierają żadnego leku ani środka przeciwbólowego. Ich skuteczność związana jest z odpowiednim naklejeniem plastrów na określone partie mięśni przez przeszkolonego fizjoterapeutę. Plastry zazwyczaj nosi się przez kilka dni, a nawet tygodni lub do czasu odklejenia się taśmy od skóry.

Jak działają kolorowe plastry

Działanie kinesiotapingu polega na tym, że naklejone na skórę plastry nieznacznie ją unoszą. W rezultacie zwiększeniu ulega przestrzeń między skórą a mięśniami, co powoduje redukcję napięcia na receptory skórne. Dzięki temu kinesiotaping jest metodą terapeutyczną o działaniu przeciwbólowym, a także redukującym napięcie mięśni, zapobiegającym kontuzjom oraz skurczom.

Wskazania do kinesiotapingu

Plastry najczęściej przykleja się na skórę w celu łagodzenia bólu, a także przy takich objawach jak uczucie zablokowania w kręgosłupie, ograniczenie zakresu ruchu, czy w ostrych i promieniujących bólach kończyn. Świetnie sprawdzają się w przypadku bólów pourazowych, pooperacyjnych oraz reumatycznych.

Kinesiotaping stosuje się również w przypadku nadwyrężonych i zbyt napiętych mięśni. Naklejone taśmy w pewnym stopniu przejmują funkcję mięśni i wspomagają ich pracę, dzięki czemu są one odciążone, a ich napięcie się normalizuje.

Kolejnym zastosowaniem kinesiotapngu jest zapobieganie kontuzjom. Dzięki plastrom mięśnie łatwiej przemieszczają się względem powięzi i stabilizują stawy, co sprawdza się w przypadku mniej lub bardziej intensywnych treningów.

Plastry pomagają także osobom, które uskarżają się na częste skurcze łydek, które pojawiają się np. podczas snu.

Mimo iż stosowanie kinesiotapingu kojarzy się przede wszystkim z dolegliwościami natury ortopedycznej, reumatycznej, czy sportowej, to taśmy mają również szereg innych zastosowań. Wykorzystuje się je między innymi w celu zapobiegania powstawaniu zmarszczek, a kobiety w ciąży sięgają po nie, aby ograniczyć powstanie rozstępów.

Ile kosztuje kinesiotaping?

Zakup taśm do kinesiotapingu to nieduży wydatek. Koszt pięciometrowej rolki wynosi od 35 do 50 zł. Pamiętajmy jednak, że skuteczność kinesiotapingu zależy od właściwego przyklejenia plastrów na odpowiednie partie mięśni przez przeszkolonego rehabilitanta. W przeciwnym razie np. przy samodzielnym nakładaniu taśm, nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *