Jakie są najczęstsze schorzenia kręgosłupa?

Schorzenia kręgosłupa mają różne przyczyny, ale łączy je uciążliwy ból, który negatywnie odbija się na komforcie naszego życia. Określenie powodów naszego fizycznego cierpienia jest niezwykle istotne dla podjęcia odpowiedniego leczenia. Jakie są zatem najczęstsze schorzenia kręgosłupa?

Skrzywienia kręgosłupa

Ludzki kręgosłup nie jest idealnie prosty. W przypadku prawidłowej postawy wygina się ku przodowi na odcinku szyjnym i lędźwiowym oraz ku tyłowi na odcinku piersiowym i krzyżowym. Zdarza się jednak, że naturalna krzywizna kręgosłupa ulega zmianie na skutek urazów lub chorób. Przerost wygięcia ku tyłowi piersiowego lub krzyżowego odcinka kręgosłupa nazywamy patologiczną kifozą, a przerost wygięcia ku przodowi odcinka szyjnego lub lędźwiowego patologiczną lordozą. Do tego dochodzi jeszcze skolioza, czyli nienaturalnie wygięcie kręgosłupa na boki, zazwyczaj spowodowane zbyt dużym obciążeniem, niewłaściwą postawą lub innymi schorzeniami. Każdy rodzaj skrzywienia kręgosłupa wymaga interwencji. Czasem wystarczy właściwie dobrana gimnastyka korekcyjna czy fizykoterapia, jednak zdarza się, że koniecznie jest zastosowanie gorsetu ortopedycznego. W skrajnych przypadkach niefizjologiczne skrzywienia kręgosłupa leczy się operacyjnie.

Dyskopatia

Dyskopatia (przepuklina kręgosłupa) to schorzenie, którego przyczyną jest zwyrodnienie krążków międzykręgowych powszechnie nazywanych dyskami. W wyniku przeciążeń lub zmian zachodzących w naszym ciele wraz z wiekiem dyski ulegają przemieszczeniu i naciskają na korzenie nerwów rdzeniowych, rdzeń kręgowy lub inne struktury kanału rdzeniowego, co powoduje nieprzyjemny ból, zaburzenia czucia, a nawet niedowład. Dyskopatię można leczyć, ale zdecydowanie lepiej jest jej zapobiegać.

Kręgozmyk

Pod tą niebanalną nazwą kryje się schorzenie polegające na przesunięciu się kręgów względem siebie, zazwyczaj na odcinku lędźwiowym. Kręgozmyk zwykle towarzyszy dyskopatii, a jego przyczyną jest utrzymująca się nieprawidłowa postawa, uraz, czy skłonności genetyczne. Zdarza się jednak, że kręgozmyk powstaje na skutek wykonywania gwałtownych ruchów.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

ZZSK to nie tylko uciążliwa, ale i poważna choroba reumatyczna, diagnozowana zazwyczaj u młodych osób w wielu 15-18 lat. Co ciekawe, częściej dotyka ona mężczyzn niż kobiety. ZZSK to stan zapalny o przewlekłym charakterze. Atakuje stawy krzyżowo-biodrowe, pierścienie, więzadła i drobne stawy międzykręgowe, prowadząc do ograniczenia ruchomości stawów, a nawet ich zesztywnienia.

Rwa kulszowa i lumbago

Rwa kulszowa, czyli nagły i silny ból promieniujący od dolnej części pleców, pojawia się na skutek ucisku dysków kręgowych na nerw kulszowy. Jest to zazwyczaj spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, skrzywieniem kręgosłupa, dyskopatią, wypadnięciem dysku na skutek urazu, nadwagą, stanem zapalnym, a nawet zmianami nowotworowymi.
Z kolei lumbago – nazywane także postrzałem – to bolesne pęknięcie dysku, w wyniku którego dochodzi do wysunięcia się go ku tyłowi lub na bok. Najczęstszą przyczyną lumbago jest przeciążenie kręgosłupa.

Stenoza

Stenoza to zwężenie kanału, przez który przebiega rdzeń kręgowy, co skutkuje bolesnym uciskiem na nerwy od niego odchodzące. Stenoza objawia się stałym bólem lub nagłymi atakami silnego bólu, podobnie jak w przypadku rwy kulszowej. Ze stenozą możemy się urodzić lub możemy nabawić się jej w wyniku urazu.

Osteoporoza

W wyniku osteoporozy kości, w tym kości budujące kręgosłup, stają się kruche i łamliwe, co zwiększa naszą skłonność do złamań. Osteoporoza wynika z utraty przez kości wapnia, co jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się organizmu.

Schorzenia kręgosłupa są niezwykle uciążliwe i trudne w leczeniu, dlatego zawsze pamiętajmy o profilaktyce, która pomoże nam ich uniknąć. Prawidłowa postawa, aktywny tryb życia i unikanie nadmiernych obciążeń pomogą ci zachować zdrowy kręgosłup na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *