Jak wybrać fotel biurowy dobry dla naszego kręgosłupa?

Czy wiesz, że już nawet dwie godzinny dziennie spędzane na źle dobranym fotelu mogą być przyczyną najróżniejszych schorzeń kręgosłupa? A przecież około 70% z nas spędza przy biurku nawet do 8 godzin dziennie, czyli 1/3 doby! Dlatego też odpowiednio dobrany fotel, który należycie podtrzyma nasz kręgosłup to obowiązkowe wyposażenie każdego biura!

Zasady prawidłowego siedzenia

Siedząc przy biurku w idealnej pozycji nasze plecy, a zwłaszcza odcinek lędźwiowy, powinny dokładnie przylegać do oparcia. Jednocześnie fotel powinien być tak dobrany, aby nasze uda były ustawione równolegle do podłogi, a kolana znajdowały się około 2-3 cm poniżej linii bioder. Poza tym nasz kręgosłup najlepiej czuje się w pozycji lekko odchylonej, także oparcie fotela powinno pozwalać nam siedzenie w taki sposób, aby kąt pomiędzy tułowiem a udami wynosił około 95-115. Ważne jest, aby fotel nie krępował naszych ruchów i umożliwiał zmianę pozycji siedzenia w trakcie pracy. Poza tym fotel powinien być stabilny. Najlepiej, aby opierał się na co najmniej 5-ramiennej bazie.

Wybór oparcia

Idealne oparcie fotela powinno być ergonomiczne, czyli dostosowane do naszych cech fizycznych. Taki fotel po prostu musi posiadać specjalnie zaprojektowane wypukłości, które odpowiadają anatomicznej budowie ludzkiego kręgosłupa. Dzięki nim fotel podpiera i odciąża nasz kręgosłup i mięśnie pleców, które to w innej sytuacji byłby narażone na obciążenia, nienaturalną pozycję i napięcia, co prowadziłoby do bólów, a nawet nieodwracalnych zmian. Z tego powodu niektóre fotele są dodatkowo wyposażone w regulowaną poduszkę umieszczoną na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa, która jeszcze lepiej wspiera nasz kręgosłup.

Idealne siedzisko

Wygodne siedzisko jest przede wszystkim obszerne oraz delikatnie wyprofilowane. Jego przednia część powinna być zaokrąglona i lekko opadać, dzięki czemu nie będzie uciskała skraju ud osoby z niego korzystającej. Idealne siedzisko zapewnia podparcie do 2/3 – 3/4 długości ud.

Zagłówek

Funkcją zagłówka jest podparcie głowy, czyli odciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa. Każdy, kto wiele godzin dziennie zasiada przed komputerem, zdaje sobie sprawę, że nieustannie napięcie mięśni szyi szybko prowadzi do bólu, który uniemożliwia komfortową pracę. Odpowiednio ustawiony zagłówek pozwoli wygodnie oprzeć głowę podczas pracy.

Opcje regulacji

Idealny fotel to taki, który jest dobrany indywidualnie pod nasze potrzeby. A, jako że każdy z nas jest inny, to najlepszy fotel ma możliwość dopasowania ustawień do naszego wzrostu, wagi i innych cech anatomicznych. Im więcej opcji zmiany ustawień fotela, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się idealnie przystosować go do naszych potrzeb. Przy wyborze fotel zadbaj, aby pozwalał on na:

  • regulację wysokości fotela,
  • regulację nachylenia oparcia pod różnymi kątami, nie tylko w pionie,
  • regulację głębokości siedziska i jego pochylenie,
  • regulację wysokości zagłówka,
  • dostosowanie fotela do zmiany pozycji, aby w każdej z nich nasz kręgosłup był odpowiednio chroniony,
  • oparcie łokci na podłokietnikach (najlepiej też z regulacją),
  • wygodne siedzenie na siedzisku o odpowiedniej twardości,
  • wyprofilowanie oparcia i dostosowania go do wzrostu i wagi,
  • poruszanie się na kółkach,
  • podpięcia dodatkowych elementów np. pulpitu do laptopa.

Fotel na sprężynie

Osobom, które cierpią na bóle pleców, niejednokrotnie zaleca się wymianę fotela na dmuchaną piłkę. Innym rozwiązaniem są specjalne krzesła, których siedzisko umieszczone zostało na wytrzymałej sprężynie. Dzięki temu przechyla się razem z siedzącą na nim osobą, co pozwala na naturalne poruszanie się ciała nad stołem i w boki, co zapewnia ruchomość bioder, wzmacnia mięśnie brzucha i pleców, które skutecznie utrzymują kręgosłup we właściwej pozycji.

Przy wyborze fotela nie należy kierować się tylko jego ceną. Na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać naszą wygodę i zdrowie naszego kręgosłupa. Dobry fotel to inwestycja, która zwraca się w postaci wolnych od bólu pleców i szyi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *