Jak się przygotować do zabiegów i ćwiczeń z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji?

Wizyta u fizjoterapeuty często wiąże się z pewnymi obawami. To zupełnie normalne, ponieważ większość z nas odczuwa dyskomfort związany z mówieniem o swoich zdrowotnych problemach z obcą osobą. Do tego dochodzi kwestia przygotowania się do zabiegów i rozterki, czy trzeba będzie się rozebrać i co należy ze sobą zabrać. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy te wątpliwości.

Pierwsze zajęcia z fizjoterapeutą

Fizjoterapeuta pomaga przywrócić sprawność fizyczną pacjentom poprzez umiejętności manualne i wiedzę specjalistyczną, jaką posiada w tym zakresie. Najczęściej pierwsza wizyta polega na rozmowie fizjoterapeuty z pacjentem. Ma ona na celu dostarczenie specjaliście wszelkich informacji, które pomogą mu w prowadzeniu zabiegów, a których może nie być na skierowaniu czy w dokumentacji medycznej. Dla fizjoterapeuty ważne będzie, w jaki sposób doszło do problemu, z którym się do niego zgłaszasz, jakie masz objawy, w jakich okolicznościach się pojawiają, wzmagają oraz znikają. Poza tym powinieneś poinformować fizjoterapeutę o swoim obecnym stanie zdrowia oraz przebytych chorobach i urazach. Te informacje fizjoterapeuta porównuje z dostarczonymi przez Ciebie wynikami badań RTG, USG oraz RM (nie zapomnijmy ich zabrać na wizytę!). Do tego dochodzi jeszcze krótkie badanie funkcjonalne. To wszystko pomoże fizjoterapeucie w dobraniu spersonalizowanej terapii, która pomoże Ci w odzyskaniu sprawności i uwolnieniu się od bólu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Wszystko zależy od rodzaju zajęć oraz ośrodka, w którym będzie on wykonywany. Na wszelki wypadek zapytaj o to już przy rejestracji. Co ważne, na zajęcia należy przyjść umytym, ale nie należy się kremować lub balsamować, ponieważ może to utrudniać wykonanie zabiegu: przyczepienie elektrod czy wykonanie masażu. Jeśli na zajęcia przychodzisz prosto z pracy, zapytaj o możliwość wzięcia prysznica przed ich rozpoczęciem.

Masaż

W przypadku masażu najczęściej trzeba będzie się rozebrać do bielizny. Jeśli w takim stroju czujeszy się skrępowany, możesz zabrać ze sobą krótkie spodenki i koszulkę na ramiączkach, które nie będą hamowały ruchów i pozwolą na swobodny dostęp do rehabilitowanej okolicy. Z tego względu panie nie powinny zakładać sportowego stanika, ponieważ zasłania on piersiową część kręgosłupa. Lepiej ubrać tradycyjny biustonosz, zapinany z tyłu. Nie trzeba zdejmować go całkowicie, wystarczy rozpiąć go na czas zajęć, leżąc na brzuchu.

Fizykoterapia

W przypadku większości zabiegów w ramach fizykoterapii nie będzie konieczne rozbieranie się, a tylko odsłonięcie okolicy zabiegowej. Z tego względu zadbaj, aby Twoje ubranie pozwalało na sprawny i łatwy dostęp do kontuzjowanego miejsca. Na przykład w przypadku urazu kolana lepsze będą luźne spodnie, które da się podciągnąć do uda lub krótkie spodenki, zamiast ciasnych rurek, które trzeba będzie całkowicie zdjąć. W przypadku zabiegów wykonywanych na bark lepiej sprawdzi się stanik, w którym swobodnie opuścimy ramiączko, zamiast sportowego biustonosza oraz zwykła koszulka zamiast body, które trzeba będzie zupełnie ściągnąć.

Wyjątek stanowią zajęcia z użyciem pola magnetycznego. Nie trzeba się do nich rozbierać, ale należy zdjąć wszystkie elementy metalowe (biżuteria!), dlatego najlepiej w ogóle nie zabierać ich ze sobą na zabieg.

W przypadku wodolecznictwa należy ze sobą zabrać strój kąpielowy, ręcznik oraz klapki.

Kinezyterapia

W przypadku ćwiczeń należy mieć ze sobą sportowe ubranie i sportowe obuwie na zmianę. Tak jak w przypadku wizyty na siłowni, przyda się także ręcznik, aby otrzeć pot lub położyć się na nim na macie. Warto zabrać ze sobą także butelkę wody. Po zabiegu możesz skorzystać z prysznica, więc warto przynieść ze sobą rzeczy potrzebne do szybkiego odświeżenia.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał większość wątpliwości, jakie nachodzą Cię przed pierwszymi w życiu zajęciami rehabilitacyjnymi. Pamiętaj, że często takie informacje zostaną Ci przekazywane podczas zapisywania się na zajęcia, zawsze też możesz zapytać o takie przygotowanie w rejestracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *