5 ćwiczeń na kręgosłup szyjny

Ból i tępe napięcie w obrębie kręgosłupa szyjnego to codzienności dla coraz większej rzeszy osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub wiele czasu spędzają w samochodzie. Niedobrany fotel, brak dopasowanego zagłówka i konieczność utrzymywania jednej pozycji nawet przez kilka godzin dziennie naraża nasz kręgosłup na ogromne przeciążenia. W rezultacie nasze mięśnie szyi są napięte do granic możliwości, a my odczuwamy nieprzyjemny ból. Nie każdy może sobie pozwolić na zmianę trybu życia, ale każdy z nas może poświęcić kilka minut dziennie na wykonanie prostych ćwiczeń, które przyniosą ulgę kręgosłupowi szyjnemu i wspierającym go mięśniom.

Jak ćwiczyć kręgosłup szyjny?

Podstawowe ćwiczenia na kręgosłup szyjny mają na celu rozluźnić, rozciągnąć, wzmocnić i zwiększyć mobilność mięśni w zakresie szyi. Co ważne, nie wymagają one od nas regularnych wizyt na siłowni. Tak naprawdę wystarczy 2-3 razy dziennie poświęcić na nie kilka minut, aby uciążliwy ból karku zniknął raz na zawsze.

Pamiętaj jednak, że jeśli ból w obrębie kręgosłupa szyjnego jest tępy, stawowy oraz dokucza ci od dłuższego czasu, powinnaś zwrócić się do lekarza, który zleci wykonanie niezbędnych badań. Może się bowiem okazać, że twoje dolegliwości nie są wynikiem przeciążenia mięśni, ale zmian zwyrodnieniowych, a w takim przypadku źle dobrane ćwiczenia mogą je nawet pogłębić.

Przykładowe ćwiczenia

1. Usiądź prosto z rozstawionymi stopami. Oprzyj jedną lub obie dłonie na czole, po czym z całej siły naciskaj głową na ręce przez około 10-15 sekund, jednocześnie stawiając opór dłońmi. Następnie zrób 5-6-sekundową przerwę i powtórz ćwiczenie. Wykonaj je około 3-4 razy, po czym całkowicie rozluźnij mięśnie.

2. Usiądź prosto, ale tym razem spleć dłonie za głową. Z całej siły napieraj głową na ręce, jednocześnie uniemożliwiając jej odchylenie się. Podobnie, jak było to w poprzednim ćwiczeniu, powinno ono trwać 10-15 sekund z około 5-6-sekundową przerwą pomiędzy powtórzeniami. Ćwiczenie wykonaj 3-4 razy i rozluźnij mięśnie.

3. Tym razem w pozycji siedzącej przyłóż prawą dłoń do prawego ucha, po czym naciskaj na nią głową, jednocześnie stawiając jej opór. Ćwiczenie powtórz 3-4 razy, po czym zmień stronę. Każde powtórzenie powinno trwać około 10-15 sekund, a przerwa między nimi około 5-6 sekund. Po zakończeniu ćwiczenia rozluźnij mięśnie karku.

4. Usiądź prosto z rozstawionymi stopami. Prawą rękę połóż na udzie i opuść bark, a lewą ręką obejmij głowę i przechyl ja w lewo. Przez około 15-20 sekund pozostań w tej pozycji, rozciągając mięśnie, po czym zmień strony.

5. Ponownie usiądź prosto, opuść głowę, po czym powolnym płynnym ruchem skieruj ją najpierw w prawo, a następnie w lewo. Ćwiczenie powtórz 10 razy. Następnie odchyl głowę do tyłu i płynnym ruchem obróć ją w prawo i lewo. Również powtórz 10 razy.

Regularne wykonywanie tego typu ćwiczeń jest nie tylko proste i zajmuje niewiele czasu, ale przede wszystkim wzmacnia mięśnie karku i rozluźnia je. Dzięki temu zapomnisz o bólach kręgosłupa szyjnego spowodowanych kilkugodzinną pracą za biurkiem lub jazdą samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *